Chicago Skyline

IEEE/ACM CCGrid 2014

14th IEEE/ACM International Symposium on Cluster, Cloud and Grid Computing

May 26-29, 2014 -- Chicago, IL, USA

Program

Program Overview

Program Poster

Monday May 26 (Workshops)
07:30 - 17:30Registration
8:30 - 12:30ExtremeGreen
Room: Acapulco
DPMSS
Room: Hong Kong
C4Bio and
CCGrid-Health
Room: Toronto
DV&UV
Room: New Orleans
WACC
Room: Regency D
13:30 - 17:30SCRAMBL
Room: New Orleans

C4BIE
Room: Regency D
18:00 - 19:30Student Travel Grant Awardees Meet-and-Greet Session
Room: Hong Kong

 

Tuesday May 27
07:30 - 17:30Registration
08:30 - 08:45Conference Opening
08:45 - 10:00Keynote: Dr. Farnam Jahanian
10:00 - 10:30Break
10:30 - 12:00Session 1: Best Papers
12:00 - 13:30Lunch (Regency Foyer)
13:30 - 15:30Session 2A:
MapReduce
Session 2B:
Energy and the Environment
Session 2C:
Resource Management
Session 2D:
SCALE Challenge
15:30 - 16:00Break
16:00 - 17:30Session 3A:
Apps I
Session 3B:
Message Passing
Session 3C:
Elasticity and Adaptation
Session 3D:
Poster Oral
18:30 - 20:30Posters + Conference Reception

 

Wednesday May 28
08:00 - 17:30Registration
08:30 - 08:45Opening Remarks
08:45 - 10:00Keynote: Dr. Ion Stoica
10:00 - 10:30Break
10:30 - 12:00Session 4A:
Big Data
Session 4B: Storage and I/O Systems ISession 4C:
Algorithm
Session 4D:
Doctoral Forum - I
12:00 - 13:30Lunch (Regency Foyer)
13:30 - 15:30Session 5A:
Scheduling
Session 5B:
Virtual Machines
Session 5C:
Datacenters and Distributed Computing
Session 5D:
Doctoral Forum - II
15:30 - 16:00Break
16:00 - 17:30Panel
18:30 - 22:00Banquet Dinner Cruise
(Buses will depart from the Hyatt foyer area at 5:45PM)

 

Thursday May 29
08:00 - 17:30Registration
08:30 - 08:45Opening Remarks
08:45 - 10:00Keynote: Dr. Yves Robert
10:00 - 10:30Break
10:30 - 12:00Session 6A:Apps IISession 6B:
Architecture
Session 6C:
Storage and I/O Systems II
Session 6D:
Student Travel Grant Awardees Round-Table
12:00 - 12:30Conference Closing with Award Ceremony (Regency C)
12:30-13:30Lunch (Regency Foyer)
13:30 - 17:30Tutorial:  Autonomic Clouds Tutorial: Eco4CloudTutorial: Accelerating Big Data ProcessingTutorial: GlobusTutorial: Airavata

Rooms:
Plenary SessionsRegency C/D
Track ARegency C
Track BRegency D
Track CAcapulco
Track DToronto (Doctoral Forum) and Hong Kong (Student Session)
PanelRegency C/D
LunchRegency Foyer
Poster Session and ReceptionRegency C/D
Award CeremonyRegency C

Conference Program

Conference by session

Tuesday, May 27

08:30-08:45

Conference Opening

09:00-10:00

Keynote 1

Room: Regency C/D
Chair: Xian-he Sun (Illinois Institute of Technology)

Title: The Transformative Impact of Computing and Communication in a Data-Driven World
Speaker: Farnam Jahanian, the National Science Foundation Assistant Director for the Computer and Information Science and Engineering (CISE)

10:00-10:30

Break

10:30-12:00

Session 1: Best Papers

Room: Regency C/D
Chair: Kirk Cameron (Virginia Tech), Dimitrios S. Nikolopoulos (Queen's University of Belfast)


Improving I/O Throughput of Scientific Applications using Transparent Parallel Compression

Tekin Bicer, Jian Yin and Gagan Agrawal. 

Performance models for CPU-GPU data transfers
Ben Van Werkhoven, Jason Maassen, Frank Seinstra and Henri Bal. 

A User-level Infiniband-based File System and Checkpoint Strategy for Burst Buffers
Kento Sato, Kathryn Mohror, Adam Moody, Todd Gamblin, Bronis R. de Supinski, Naoya Maruyama and Satoshi Matsuoka. 

  

12:00-13:00

Lunch 

 Room: Big Bar

13:30-15:30

Session 2

Session 2A: MapReduce

Room: Regency C
Chair:Ali R. Butt (Virginia Tech)

Tagged-MapReduce: A General Framework for Secure Computing with Mixed-sensitivity Data on Hybrid Clouds
Chunwang Zhang, Ee-Chien Chang and Roland H.C. Yap 

Toward Detecting Compromised MapReduce Workers through Log Analysis
Eunjung Yoon and Anna Squicciarini 

MapReduce Analysis for Cloud-archived Data
Balaji Palanisamy, Aameek Singh, Nagapramod Mandagere, Gabriel Alatorre and Ling Liu 

Adaptive MapReduce Scheduling in Shared Environments
Jordà Polo, Yolanda Becerra, David Carrera, Jordi Torres, Eduard Ayguadé and Malgorzata Steinder 

Session 2B: Energy and the Environment

Room: Regency D
Chair: Rong Ge (Marquette University)

Enabling Efficient Power Provisioning for Enterprise Applications
Balaji Subramaniam and Wu-Chun Feng 

Analytical/ML Mixed Approach for Concurrency Regulation in Software Transactional Memory
Diego Rughetti, Pierangelo Di Sanzo, Bruno Ciciani and Francesco Quaglia 

Bridging Data in the Clouds: An Environment-Aware System for Geographically Distributed Data Transfers
Radu Tudoran, Alexandru Costan, Rui Wang, Luc Bougé and Gabriel Antoniu 

Cost-Effcient, Reliable, Utility-Based Session Management in the Cloud
Benjamin Byholm and Ivan Porres 

Session 2C: Resource Management

Room: Acapulco
Chair: Kasidit Chanchio (Thammasat University)

A workflow-inspired, modular and robust approach to experiments in distributed systems
Tomasz Buchert, Lucas Nussbaum and Jens Gustedt

Resource Usage Control In Multi-Tenant Applications
Rouven Krebs, Simon Spinner, Nadia Ahmed and Samuel Kounev

Mapping Algorithms Optimizing the Overall Manhattan Distance for pre-occupied Cluster Computers in SLA-based Grid environments
Barry Linnert, Joerg Schneider and Lars-Olof Burchard

SLA-based Profit Optimization in Cloud Bursting PaaS
Djawida Dib, Nikos Parlavantzas and Christine Morin

Session 2D: SCALE Challenge

Room: Toronto
Chair: Douglas Thain (Norte Dame)

V for Vicissitude: The Challenge of Scaling Complex Big Data Workflows
Bogdan Ghit, Mihai Capotă, Tim Hegeman, Jan Hidders, Dick Epema, Alexandru Iosup

ToMaR - A Data Generator for Large Volumes of Content
Rainer Schmidt, Matthias Rella, Sven Schlarb

Exploring Infiniband Hardware Virtualization in OpenNebula towards Efficient High-Performance Computing
Tiago Pais Pitta de Lacerda Ruivo, Gerard Bernabeu, Gabriele Garzoglio, Steve Timm, Hyunwoo Kim, Seo-Young Noh, Ioan Raicu

Emulation at Very Large Scale with Distem
Tomasz Buchert, Emmanuel Jeanvoine, Lucas Nussbaum

15:30-16:00

Break

16:00-17:30

Session 3

 

Session 3A: Apps I

Room: Regency C
Chair: Esmond Ng (Lawrence Berkeley National Laboratory)

Evaluating Streaming Strategies for Event Processing across Infrastructure Clouds
Radu Tudoran, Kate Keahey, Gabriel Antoniu and Sergey Panitkin. 

CUDAlign 3.0: Parallel Biological Sequence Comparison in Large GPU Clusters
Edans F. De O. Sandes, Guillermo Miranda, Alba Cristina M. A. de Melo, Xavier Martorell and Eduard Ayguade. 

Opportunistic High Energy Physics Computing in User Space with Parrot
Paul Brenner, Doug Thain, Kevin Lannon and Dillon Skeehan. 
  
 

Session 3B: Message Passing

Room: Regency D
Chair: Kento Sato  (Tokyo Institute of Technology)

Towards an MPI-like framework for the Azure cloud platform
Dinesh Agarwal, Sara Karamati, Satish Puri and Sushil Prasad. 

NoCMsg: Scalable NoC-Based Message Passing
Christopher Zimmer and Frank Mueller. 

Modeling and Optimizing Large-Scale Wide-Area Data Transfers
Rajkumar Kettimuthu, Gayane Vardoyan, Gagan Agrawal and P. Sadayappan. 
  
 

Session 3C: Elasticity and Adaptation

Room: Acapulco
Chair: Ioan Raicu (Illinois Institute of Technology)

A Language Support for Cloud Elasticity Management
Yousri Kouki, Frederico Alvares, Simon Dupont and Thomas Ledoux.

Elastic MapReduce Execution
Wei Xiang Goh and Kian-Lee Tan. 

JCatascopia: Monitoring Elastically Adaptive Applications in the Cloud
Demetris Trihinas, George Pallis and Marios D. Dikaiakos.
 
 Session 3D: Poster Oral Presentation

Room: Regency C/D
  

18:30-20:30

Posters + Conference Reception 

 Room: Regency C/D

Wednesday, May 28

09:00-10:00

Keynote 2

Room: Regency C/D
Chair: Ian Foster (University of Chicago)

Title: Taming Big Data with Berkeley Data Analytics Stack (BDAS)
Speaker: Ion Stoica, University of California, Berkeley

10:00-10:30

Break

10:30-12:00

Session 4

Session 4A: Big Data

Room: Regency C
Chair: Yanlong Yin (Illinois Institute of Technology)

Towards a Collective Layer in the Big Data Stack

Thilina Gunarathne, Judy Qiu and Dennis Gannon. 

Flexpath: Type-Based Publish/Subscribe System for Large-scale Science Analytics
Jai Dayal, Drew Bratcher, Greg Eisenhauer, Karsten Schwan, Matthew Wolf, Xuechen Zhang, Hasan Abbasi, Scott Klasky and Norbert Podhorszki. 

Toward Transparent In Situ Data Transformations in ADIOS
David Boyuka Ii, Sriram Lakshminarasimhan, Xiaocheng Zou, Zhenhuan Gong, Jonathan Jenkins, Eric Schendel, Norbert Podhorszki, Qing Liu, Scott Klasky and Nagiza Samatova. 

Session 4B: Storage and I/O Systems I

Room: Regency D
Chair: Frank Mueller (North Carolina State University)

HyCache+: Towards Scalable High-Performance Caching Middleware for Parallel File Systems
Dongfang Zhao, Kan Qiao and Ioan Raicu

A Flexible Framework for Asynchronous In Situ and In Transit Analytics for Scientific Simulations
Matthieu Dreher and Bruno Raffin

Iteration Based Collective I/O Strategy for Parallel I/O Systems
Zhixiang Wang, Xuanhua Shi, Hai Jin, Song Wu and Yong Chen

Session 4C: Algorithm

Room: Acapulco
Chair: Alfredo Cuzzocrea (ICAR-CNR and University of Calabria)

Efficiently Handling Skew in Outer Joins on Distributed Systems
Long Cheng, Spyros Kotoulas, Tomas Ward and Georgios Theodoropoulos 

A PGAS Execution Model for Efficient Stencil Computation on Many-Core Processors
Mitsuru Ikei and Mitsuhisa Sato 

A Branch-and-Bound Algorithm for Autonomic Adaptation of Multi-Cloud Applications
André Almeida, Francisco Dantas, Everton Cavalcante and Thais Batist. 

Session 4D: Doctoral Forum

Room: Toronto
Chair: Judy Qiu (Indiana University)
  

12:00-13:00

Lunch

 Room: Big Bar

13:30-15:30

Session 5

Session 5A: Scheduling

Room: Regency C
Chair: Leon Sung (Pacific Northwest National Laboratory)

Decentralized Scheduling and Load Balancing for Parallel Programs
Gary Jackson, Alan Sussman and Pete Keleher. 

Multi-Objective Scheduling for Heterogeneous Server Systems with Machine Placement
Hongyang Sun, Patricia Stolf, Jean-Marc Pierson and Georges Da Costa. 

PLAStiCC: Predictive Look-Ahead Scheduling for Continuous dataflows on Clouds
Alok Gautam Kumbhare, Yogesh Simmhan and Viktor K. Prasanna. 

Link-Heterogeneous Work Stealing
Trong Tuan Vu and Bilel Derbel. 

Session 5B: Virtual Machines

Room: Regency D
Chair: Christian Engelmann (Oak Ridge National Laboratory)

Time-Bound, Thread-Based Live Migration of Virtual Machines
Kasidit Chanchio and Phithak Thaenkaew. 

A Reference Model for Virtual Machine Launching Overhead
Hao Wu, Shangping Ren, Gabriele Garzoglio, Steve Timm, Gerard Bernabeu and Seo-Young Noh. 

Controlling the deployment of virtual machines on clusters and clouds for scientific computing in CBRAIN
Tristan Glatard, Marc-Etienne Rousseau, Pierre Rioux, Reza Adalat and Alan Evans. 

MIMP: Deadline and Interference Aware Scheduling of Hadoop Virtual Machines
Wei Zhang, Sundaresan Rajasekaran, Timothy Wood and Mingfa Zhu.

Session 5C: Datacenters and Distributed Computing

Room: Acapulco
Chair: Lena Oden (Fraunhofer)

Achieving Efficient Distributed Scheduling with Message Queues in the Cloud for Many-Task Computing and High-Performance Computing
Iman Sadooghi, Palur Sandeep, Ajay Anthony, Isha Kapur, Karthik Belagodu, Pankaj Purandare, Kiran Ramamurty, Ke Wang and Ioan Raicu. 

Efficient Checkpointing of Virtual Machines using Virtual Machine Introspection
Ferrol Aderholdt, Fang Han, Stephen Scott and Thomas Naughton.

Analysis of Labor Efforts and Their Impact Factors to Solve Server Incidents in Datacenters
Ioana Giurgiu, Jasmina Bogojeska, Sergii Nikolaiev, George Stark and Dorothea Wiesmann. 

CMcloud: Cloud Platform for Cost-Effective Offloading of Mobile Applications
Dongju Chae, Jihun Kim, Jangwoo Kim, Jong Kim, Seungjun Yang, Yeongpil Cho, Yongin Kwon and Yunheung Paek. 

  

Session 5D: Doctoral Forum

Room: Toronto
Chair: Judy Qiu (Indiana University)

15:30-16:00

Break

16:00-17:30

Panel: Architect Cloud and HPC for the Big Data Era

Room: Regency C/D
Moderator: Xian-He Sun (Illinois Institute of Technology)

Panelist:
Andrew Baptist, VP of Technology, Cleversafe
Rajkumar Buyya, Professor, The University of Melbourne
Kirk Cameron, Professor, Virginia Tech
Ian Foster, Arthur Holly Compton Distinguished Service Professor, University of Chicago
Satoshi Matsuoka, Professor, Tokyo Institute of Technology
Ion Stoica, Professor, University of California, Berkeley

  

Thursday, May 29

09:00-10:00

Keynote 3

Room: Regency C/D
Chair: Manish Parashar (Rutgers: The State University of New Jersey)

Title: Fault-Tolerance Techniques for Computing at Scale
Speaker: Yves Robert, Professor, Winner of the 2014 IEEE TCSC Award for Excellence in Scalable Computing, Ecole Normale Supérieure de Lyon

10:00-10:30

Break

10:30-12:00

Session 6

Session 6A: Apps II

Room: Regency C
Chair: Kyle Chard (Argonne National Laboratory)

A Credential Store for Multi-Tenant Science Gateways
Thejaka Amila Kanewala, Suresh Marru, Jim Basney and Marlon Pierce. 

Cluster-based SNP Calling on Large-Scale Genome Sequencing Data
Mucahid Kutlu and Gagan Agrawal. 

Platform calibration for load balancing of large simulations: TLM case
Cristian Ruiz, Mihai Alenxandru, Olivier Richard, Thierry Monteil and Herve Aubert.

Session 6B: Architecture

Room: Regency D
Chair: Suren Byna (Lawrence Berkeley National Laboratory)

Enhancing locality via caching in the GMU protocol
Hugo Pimentel, Paolo Romano, Sebastiano Peluso and Pedro Ruivo. 

Energy-Efficient Collective Reduce and Allreduce Operations on Distributed GPUs
Lena Oden, Benjamin Klenk and Holger Fröning. 

Network Topology Optimization For Data Aggregation
Soham Das and Sartaj Sahni. 

Session 6C: Storage and I/O Systems II

Room: Acapulco
Chair: Zhihui Lu (Fudan University)

hatS: A Heterogeneity-Aware Tiered Storage for Hadoop
Krish K. R., Ali Anwar and Ali R. Butt. 

A Study of Effective Replica Reconstruction Schemes at Node Deletion for HDFS
Asami Higai, Atsuko Takefusa, Hidemoto Nakada and Masato Oguchi. 

A Novel Zero-Knowledge Scheme for Proof of Data Possession in Cloud Storage Applications
Nesrine Kaaniche, Ethmane El Moustaine and Maryline Laurent.   

Session 6D: Student Travel Grant Awardees Round-Table

Room: Hong Kong

12:00-12:30

Conference Closing with Award Ceremony

 Room: Regency C

12:30-13:30

Lunch (Regency Foyer)

 Room: Big Bar

13:30-15:30

Tutorials

15:30-16:00

Break

16:00-17:30

Tutorials