Chicago Skyline

IEEE/ACM CCGrid 2014

14th IEEE/ACM International Symposium on Cluster, Cloud and Grid Computing

May 26-29, 2014 -- Chicago, IL, USA

Program

Monday May 26 (Workshops)
8:30 - 12:30ExtremeGreenDPMSSC4BioCCGrid-HealthWACC
13:30 - 17:30DV&UVSCRAMBL
C4BIE
18:00 - 19:30Student Travel Grant Awardees Meet-and-Greet Session

 

Tuesday May 27
08:30 - 08:45Conference Opening
08:45 - 10:00Keynote: Dr. Farnam Jahanian
10:00 - 10:30Break
10:30 - 12:00Session 1: Best Papers
12:00 - 13:30Lunch
13:30 - 15:30Session 2A:
MapReduce
Session 2B:
Energy and the Environment
Session 2C:
Resource Management
Session 2D:
SCALE Challenge
15:30 - 16:00Break
16:00 - 17:30Session 3A:
Apps I
Session 3B:
Message Passing
Session 3C:
Elasticity and Adaptation
Session 3D:
Poster Oral
18:00 - 20:00Posters + Conference Reception

 

Wednesday May 28
08:30 - 08:45Opening Remarks
08:45 - 10:00Keynote: Dr. Ion Stoica
10:00 - 10:30Break
10:30 - 12:00Session 4A:
Big Data
Session 4B: Storage and I/O Systems ISession 4C:
Algorithm
Session 4D:
Doctoral Forum - I
12:00 - 13:30Lunch
13:30 - 15:30Session 5A:
Scheduling
Session 5B:
Virtual Machines
Session 5C:
Datacenters and Distributed Computing
Session 5D:
Doctoral Forum - II
15:30 - 16:00Break
16:00 - 17:30Panel
18:30 - 22:00Banquet Dinner Cruise

 

Thursday May 29
08:30 - 08:45Opening Remarks
08:45 - 10:00Keynote: Dr. Yves Robert
10:00 - 10:30Break
10:30 - 12:00Session 6A:Apps IISession 6B:
Architecture
Session 6C:
Storage and I/O Systems II
Session 6D:
Student Travel Grant Awardees Round-Table
12:00 - 12:30Conference Closing with Award Ceremony
13:30 - 17:30Session 7A:
Tutorial 1
Session 7B:
Tutorial 2
Session 7C:
Tutorial 3
Session 7D:
Tutorial 4
Session 7E:
Tutorial 5

Rooms:
Plenary SessionsTBD
Track ATBD
Track BTBD
Track CTBD
Breaks, Lunches, Poster Session and ReceptionTBD

Conference Program

Conference by session

Tuesday, May 27

08:30-08:45

Conference Opening

09:00-10:00

Keynote 1

Room:
Chair:

Title: The Transformative Impact of Computing and Communication in a Data-Driven World
Speaker: Farnam Jahanian, the National Science Foundation Assistant Director for the Computer and Information Science and Engineering (CISE)

10:00-10:30

Break

10:30-12:00

Session 1: Best Papers

Room:
Chair:

Improving I/O Throughput of Scientific Applications using Transparent Parallel Compression

Tekin Bicer, Jian Yin and Gagan Agrawal. 

Performance models for CPU-GPU data transfers
Ben Van Werkhoven, Jason Maassen, Frank Seinstra and Henri Bal. 

A User-level Infiniband-based File System and Checkpoint Strategy for Burst Buffers
Kento Sato, Kathryn Mohror, Adam Moody, Todd Gamblin, Bronis R. de Supinski, Naoya Maruyama and Satoshi Matsuoka. 

12:00-13:00

Lunch

13:30-15:30

Session 2

Session 2A: MapReduce

Room:
Chair:

Tagged-MapReduce: A General Framework for Secure Computing with Mixed-sensitivity Data on Hybrid Clouds
Chunwang Zhang, Ee-Chien Chang and Roland H.C. Yap 

Toward Detecting Compromised MapReduce Workers through Log Analysis
Eunjung Yoon and Anna Squicciarini 

MapReduce Analysis for Cloud-archived Data
Balaji Palanisamy, Aameek Singh, Nagapramod Mandagere, Gabriel Alatorre and Ling Liu 

Adaptive MapReduce Scheduling in Shared Environments
Jordà Polo, Yolanda Becerra, David Carrera, Jordi Torres, Eduard Ayguadé and Malgorzata Steinder 

Session 2B: Energy and the Environment

Room:
Chair:

Enabling Efficient Power Provisioning for Enterprise Applications
Balaji Subramaniam and Wu-Chun Feng 

Analytical/ML Mixed Approach for Concurrency Regulation in Software Transactional Memory
Diego Rughetti, Pierangelo Di Sanzo, Bruno Ciciani and Francesco Quaglia 

Bridging Data in the Clouds: An Environment-Aware System for Geographically Distributed Data Transfers
Radu Tudoran, Alexandru Costan, Rui Wang, Luc Bougé and Gabriel Antoniu 

Cost-Effcient, Reliable, Utility-Based Session Management in the Cloud
Benjamin Byholm and Ivan Porres 

Session 2C: Resource Management

Room:
Chair:

A workflow-inspired, modular and robust approach to experiments in distributed systems
Tomasz Buchert, Lucas Nussbaum and Jens Gustedt

Resource Usage Control In Multi-Tenant Applications
Rouven Krebs, Simon Spinner, Nadia Ahmed and Samuel Kounev

Mapping Algorithms Optimizing the Overall Manhattan Distance for pre-occupied Cluster Computers in SLA-based Grid environments
Barry Linnert, Joerg Schneider and Lars-Olof Burchard

SLA-based Profit Optimization in Cloud Bursting PaaS
Djawida Dib, Nikos Parlavantzas and Christine Morin

15:30-16:00

Break

16:00-17:30

Session 3

 

Session 3A: Apps I

Room:
Chair:

Evaluating Streaming Strategies for Event Processing across Infrastructure Clouds
Radu Tudoran, Kate Keahey, Gabriel Antoniu and Sergey Panitkin. 

CUDAlign 3.0: Parallel Biological Sequence Comparison in Large GPU Clusters
Edans F. De O. Sandes, Guillermo Miranda, Alba Cristina M. A. de Melo, Xavier Martorell and Eduard Ayguade. 

Opportunistic High Energy Physics Computing in User Space with Parrot
Paul Brenner, Doug Thain, Kevin Lannon and Dillon Skeehan. 
  
 

Session 3B: Message Passing

Room:
Chair:

Towards an MPI-like framework for the Azure cloud platform
Dinesh Agarwal, Sara Karamati, Satish Puri and Sushil Prasad. 

NoCMsg: Scalable NoC-Based Message Passing
Christopher Zimmer and Frank Mueller. 

Modeling and Optimizing Large-Scale Wide-Area Data Transfers
Rajkumar Kettimuthu, Gayane Vardoyan, Gagan Agrawal and P. Sadayappan. 
  
 

Session 3C: Elasticity and Adaptation

Room:
Chair:

A Language Support for Cloud Elasticity Management
Yousri Kouki, Frederico Alvares, Simon Dupont and Thomas Ledoux.

Elastic MapReduce Execution
Wei Xiang Goh and Kian-Lee Tan. 

JCatascopia: Monitoring Elastically Adaptive Applications in the Cloud
Demetris Trihinas, George Pallis and Marios D. Dikaiakos. 
  

Wednesday, May 28

09:00-10:00

Keynote 2

Room:
Chair:

Title:
Speaker: Ion Stoica, University of California, Berkeley

10:00-10:30

Break

10:30-12:00

Session 4

Session 4A: Big Data

Room:
Chair:

Towards a Collective Layer in the Big Data Stack

Thilina Gunarathne, Judy Qiu and Dennis Gannon. 

Flexpath: Type-Based Publish/Subscribe System for Large-scale Science Analytics
Jai Dayal, Drew Bratcher, Greg Eisenhauer, Karsten Schwan, Matthew Wolf, Xuechen Zhang, Hasan Abbasi, Scott Klasky and Norbert Podhorszki. 

Toward Transparent In Situ Data Transformations in ADIOS
David Boyuka Ii, Sriram Lakshminarasimhan, Xiaocheng Zou, Zhenhuan Gong, Jonathan Jenkins, Eric Schendel, Norbert Podhorszki, Qing Liu, Scott Klasky and Nagiza Samatova. 

Session 4B: Storage and I/O Systems I

Room:
Chair:

HyCache+: Towards Scalable High-Performance Caching Middleware for Parallel File Systems
Dongfang Zhao, Kan Qiao and Ioan Raicu

A Flexible Framework for Asynchronous In Situ and In Transit Analytics for Scientific Simulations
Matthieu Dreher and Bruno Raffin

Iteration Based Collective I/O Strategy for Parallel I/O Systems
Zhixiang Wang, Xuanhua Shi, Hai Jin, Song Wu and Yong Chen

Session 4C: Algorithm

Room:
Chair:

Efficiently Handling Skew in Outer Joins on Distributed Systems
Long Cheng, Spyros Kotoulas, Tomas Ward and Georgios Theodoropoulos 

A PGAS Execution Model for Efficient Stencil Computation on Many-Core Processors
Mitsuru Ikei and Mitsuhisa Sato 

A Branch-and-Bound Algorithm for Autonomic Adaptation of Multi-Cloud Applications
André Almeida, Francisco Dantas, Everton Cavalcante and Thais Batist. 

12:00-13:00

Lunch

13:30-15:30

Session 5

Session 5A:Scheduling

Room:
Chair:

Decentralized Scheduling and Load Balancing for Parallel Programs
Gary Jackson, Alan Sussman and Pete Keleher. 

Multi-Objective Scheduling for Heterogeneous Server Systems with Machine Placement
Hongyang Sun, Patricia Stolf, Jean-Marc Pierson and Georges Da Costa. 

PLAStiCC: Predictive Look-Ahead Scheduling for Continuous dataflows on Clouds
Alok Gautam Kumbhare, Yogesh Simmhan and Viktor K. Prasanna. 

Link-Heterogeneous Work Stealing
Trong Tuan Vu and Bilel Derbel. 

Session 5B: Virtual Machines

Room:
Chair:

Time-Bound, Thread-Based Live Migration of Virtual Machines
Kasidit Chanchio and Phithak Thaenkaew. 

A Reference Model for Virtual Machine Launching Overhead
Hao Wu, Shangping Ren, Gabriele Garzoglio, Steve Timm, Gerard Bernabeu and Seo-Young Noh. 

Controlling the deployment of virtual machines on clusters and clouds for scientific computing in CBRAIN
Tristan Glatard, Marc-Etienne Rousseau, Pierre Rioux, Reza Adalat and Alan Evans. 

MIMP: Deadline and Interference Aware Scheduling of Hadoop Virtual Machines
Wei Zhang, Sundaresan Rajasekaran, Timothy Wood and Mingfa Zhu.

Session 5C: Datacenters and Distributed Computing

Room:
Chair:

Achieving Efficient Distributed Scheduling with Message Queues in the Cloud for Many-Task Computing and High-Performance Computing
Iman Sadooghi, Palur Sandeep, Ajay Anthony, Isha Kapur, Karthik Belagodu, Pankaj Purandare, Kiran Ramamurty, Ke Wang and Ioan Raicu. 

Efficient Checkpointing of Virtual Machines using Virtual Machine Introspection
Ferrol Aderholdt, Fang Han, Stephen Scott and Thomas Naughton.

Analysis of Labor Efforts and Their Impact Factors to Solve Server Incidents in Datacenters
Ioana Giurgiu, Jasmina Bogojeska, Sergii Nikolaiev, George Stark and Dorothea Wiesmann. 

CMcloud: Cloud Platform for Cost-Effective Offloading of Mobile Applications
Dongju Chae, Jihun Kim, Jangwoo Kim, Jong Kim, Seungjun Yang, Yeongpil Cho, Yongin Kwon and Yunheung Paek. 

15:30-16:00

Break

16:00-17:30

Panel: TBD

  

Thursday, May 29

09:00-10:00

Keynote 3

Room:
Chair:

Title: Fault-Tolerance Techniques for Computing at Scale
Speaker: Yves Robert, Professor, Winner of the 2014 IEEE TCSC Award for Excellence in Scalable Computing, Ecole Normale Supérieure de Lyon

10:00-10:30

Break

10:30-12:00

Session 6

Session 6A: Apps II

Room:
Chair:

A Credential Store for Multi-Tenant Science Gateways
Thejaka Amila Kanewala, Suresh Marru, Jim Basney and Marlon Pierce. 

Cluster-based SNP Calling on Large-Scale Genome Sequencing Data
Mucahid Kutlu and Gagan Agrawal. 

Platform calibration for load balancing of large simulations: TLM case
Cristian Ruiz, Mihai Alenxandru, Olivier Richard, Thierry Monteil and Herve Aubert.

Session 6B: Architecture

Room:
Chair:

Enhancing locality via caching in the GMU protocol
Hugo Pimentel, Paolo Romano, Sebastiano Peluso and Pedro Ruivo. 

Energy-Efficient Collective Reduce and Allreduce Operations on Distributed GPUs
Lena Oden, Benjamin Klenk and Holger Fröning. 

Network Topology Optimization For Data Aggregation
Soham Das and Sartaj Sahni. 

Session 6C: Storage and I/O Systems II

Room:
Chair:

hatS: A Heterogeneity-Aware Tiered Storage for Hadoop
Krish K. R., Ali Anwar and Ali R. Butt. 

A Study of Effective Replica Reconstruction Schemes at Node Deletion for HDFS
Asami Higai, Atsuko Takefusa, Hidemoto Nakada and Masato Oguchi. 

A Novel Zero-Knowledge Scheme for Proof of Data Possession in Cloud Storage Applications
Nesrine Kaaniche, Ethmane El Moustaine and Maryline Laurent.